Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczne źródło energii sprzyja rozwojowi gospodarczemu

13 listopada 2012 | Atom
źródło: materiały prasowe

Rozmowa | Robert T. Pearce, dyrektor ds. projektów międzynarodowych w Westinghouse Electric Company

Do jakiego stopnia uzasadnione są społeczne obawy wobec lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce w kontekście ewentualnych zagrożeń katastrofami nuklearnymi?

Robert T. Pearce: Obawy wobec energetyki jądrowej, z jakimi mamy do czynienia w Polsce, są bardzo charakterystyczne dla społeczeństwa kraju, który nie rozwinął jeszcze takiej energetyki. Państwo musi dostarczyć opinii publicznej wiarygodnych informacji na temat technologii – obecnie wielką pracę w tym zakresie wykonuje pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej. Najwyższy standard bezpieczeństwa jest kluczem osiągnięcia akceptacji publicznej dla energetyki jądrowej. Według badania Eurobarometru z 2010 r. 59 proc. ankietowanych Europejczyków uważało, że technologia jest bezpieczna, ale aż 74 proc. uznało swój poziom wiedzy na ten temat za niewystarczający. W tych krajach, gdzie poziom wiedzy na temat energii jądrowej jest większy, wyższa jest także społeczna akceptacja dla niej. Przykładami są Szwecja (47 proc. wystarczająco poinformowanych, 62 proc. akceptacji dla energii jądrowej), Finlandia (51 i 61 proc.) czy Czechy (41 i 64 proc.).

W szczególności mieszkańcy województw, na terenie których planowana jest lokalizacja elektrowni jądrowych, muszą uzyskać wszechstronną wiedzę w zakresie aspektów ekonomicznych oraz niezawodności energetyki jądrowej na świecie. Od uruchomienia pierwszych bloków w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9385

Wydanie: 9385

Spis treści
Zamów abonament