Wieczyste problemy z VAT
Jeśli sprzedawane budynki, budowle lub ich części są zwolnione z podatku od towarów i usług, to będzie mu podlegać również będący przedmiotem tej dostawy, niewyodrębniony z podstawy opodatkowania, grunt
- Spółka kapitałowa otrzymała w 2011 r. jako aport prawo wieczystego użytkowania zabudowanego gruntu. Na gruncie tym położone są trwale z nim związane: budynek, ogrodzenie, droga dojazdowa i droga wewnętrzna. Czynność wniesienia aportu była udokumentowana fakturą i była zwolniona z VAT. W związku z tym spółka nie dokonała obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Spółka chciałaby teraz sprzedać prawo użytkowania wieczystego wraz z tymi znajdującymi się na gruncie obiektami. Jakie konsekwencje w VAT wywoła ta sprzedaż? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Z kolei dostawą towarów, w świetle art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7 tej ustawy jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu.
Można więc stwierdzić, że zarówno odpłatna dostawa nieruchomości zabudowanej (jako towaru), jak i sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkami i budowlami posadowionymi na tym gruncie jest dostawą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta