Ile etatów, tyle szkoleń i badań
Zatrudniając tego samego pracownika na drugą umowę trzeba dublować powinności w zakresie bhp. Konieczna jest więc kolejna wizyta u lekarza medycyny pracy i przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego
Coraz częściej zdarza się, że pracownik jest zatrudniony jednocześnie na podstawie kilku umów o pracę albo u swojego pracodawcy, albo w różnych firmach. Przepisy kodeksu pracy nie zawierają bowiem zakazu podjęcia dodatkowego zatrudnienia w dotychczasowym czy nowym zakładzie. I nie wymaga ona zgody macierzystego pracodawcy, chyba że zatrudniony zawarł z nim umowę o zakazie konkurencji.
Kilka angaży w jednej firmie
Zatrudnienie u dwóch różnych pracodawców nie stwarza większych problemów. Z każdym z nich pracownik pozostaje bowiem w odrębnym stosunku pracy, przez co wszystkie te firmy mają wobec niego analogiczne obowiązki.
Inaczej jest w sytuacji zawarcia dwóch umów o pracę z jednym pracodawcą. Wiele kontrowersji wzbudza w szczególności zawarcie, przy już istniejącej umowie o pracę, kolejnego angażu ze swoim pracodawcą.
W tym zakresie wypowiedział się Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 14 lutego 2002 r. (I PKN 876/00). Stwierdził w nim, że „zasadą jest pozostawanie stron w jednym stosunku pracy, choćby nawet przedmiotem pracowniczego zobowiązania był rodzaj pracy szeroko określony nazwą kilku zawodów, specjalności lub funkcji.
W razie wykonywania na rzecz pracodawcy kilku rodzajów pracy podporządkowanej należy domniemywać, że strony łączy jeden stosunek pracy". W przeciwnym wypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta