Udziałowców łączy cel gospodarczy
Spółka cywilna | W kontrakcie wspólnicy powinni określić swój udział w zyskach i stratach. Gdy tego nie zrobią, uznaje się, że jest równy bez względu na wartość wniesionych wkładów
Spółka cywilna cieszy się wśród przedsiębiorców dużą popularnością. Bardzo często uważają oni, że łatwo ją założyć i prowadzić. Rzadko jednak zdają sobie sprawę z negatywnych konsekwencji tej spółki. Dzieje się tak np. w sytuacji konieczności pokrycia jej długów.
Tylko zobowiązanie
Spółka cywilna jest umową cywilnoprawną o charakterze podobnym np. do umowy o dzieło czy sprzedaży. Nie jest natomiast przedsiębiorcą. To jej wspólnicy są przedsiębiorcami. Prowadząc razem biznes, chcą oni osiągnąć wspólny cel gospodarczy opisany w zawartej umowie. Każdy ze wspólników posiada odrębny wpis do CEIDG, ale numer REGON oraz NIP otrzymuje spółka.
Sama spółka nie ma zdolności prawnej ani zdolności do czynności prawnych. To wspólnicy są podmiotami działającymi za spółkę, np. poprzez zawieranie umów z kontrahentami czy występowanie przed sądami.
Co zawiera umowa
Podstawą działania spółki cywilnej jest umowa. Przepisy kodeksu cywilnego nie przewidują dla niej szczególnej formy. Powinna być ona jednak stwierdzona pismem, głównie dla celów dowodowych. W razie ewentualnych nieporozumień ze wspólnikami łatwiej wówczas udowodnić swoją rację lub rozstrzygnąć spór.
W umowie powinno się przede wszystkim wskazać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta