Najpierw umowa lub statut, potem dopiero rejestracja
Wszystkie spółki handlowe i spółdzielnie podlegają wpisowi do rejestru sądowego. Informacje o wpisie publikowane są w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Do spółek handlowych zaliczamy: spółkę jawną, komandytową, partnerską, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjną. Zasady ich zakładania i rejestracji znajdziemy w dwóch aktach prawnych: kodeksie spółek handlowych (k.s.h.) oraz w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Wszystkie spółki handlowe, by mogły funkcjonować muszą być wpisane do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Do KRS wpisywane są również inne podmioty, które mogą prowadzić działalność gospodarczą, w tym fundacje oraz spółdzielnie.
Ważne!
Spółka kapitałowa w organizacji (tj. spółka z o.o. lub akcyjna) mogą podjąć działalność gospodarczą także przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców.
Jakie dokumenty
Podstawą powstania każdej spółki jest umowa, a w przypadku spółek: akcyjnej i komandytowo-akcyjnej ich statut (o tym co powinny zawierać umowy i statuty poszczególnych spółek).
Dopiero gdy mamy podpisaną umowę spółki lub sporządzony statut możemy wybraną spółkę zarejestrować. Wcześniej musimy jednak wypełnić odpowiedni formularz. Dla każdej spółki jest przygotowany oddzielny. Wzory wszystkich formularzy w plikach RTF i PDF znajdziemy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta