Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W poszukiwaniu „europejskiej wyobraźni konstytucyjnej”

13 listopada 2012 | Prawo | Tomasz Tadeusz Koncewicz

Postępująca integracja podważa paradygmat, że konstytucja zajmuje najwyższe miejsce w hierarchii źródeł prawa – pisze profesor.

Trybunał Konstytucyjny jak każdy sąd konstytucyjny korzysta ze szczególnego statusu: przemawia w imieniu swojego systemu prawnego. W dzisiejszych czasach to jednak nie tylko przywilej, ale także odpowiedzialność i wyzwanie nowego odczytania siebie.

Integracja europejska zmusza bowiem TK do redefinicji swojej roli vis-à-vis europejskiego porządku prawnego i akceptacji nowej roli, która nie polega już wyłącznie na bronieniu polskiej konstytucji, ale na konstruktywnie ofensywnym łączeniu polskiego systemu konstytucyjnego z europejskim. Z jednej strony TK walczy z niebezpieczeństwem marginalizacji, domaga się uwagi i przypomina o swoim istnieniu. Postępujący proces integracji europejskiej podważa bowiem dominujący dotąd paradygmat, że to konstytucja zajmuje najwyższe miejsce w hierarchii źródeł prawa i jest źródłem wszelkiej władzy publicznej, i w to miejsce proponuje nowy punkt odniesienia dla lojalności  – traktat, z własną hierarchią, wartościami, celami i instytucjami, które roszczą sobie prawo do pierwszeństwa. Bezwarunkowe uznanie przez sądy konstytucyjne tego stanowiska oznaczałoby w rzeczywistości podważenie sensu swojego dalszego istnienia.

W konsekwencji sądy te nie mają innego wyjścia, jak eksponować swoją rolę i konstytucję jako przeciwwagę dla prawa europejskiego i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Jednocześnie jednak TK staje przed wyzwaniem nowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9385

Wydanie: 9385

Spis treści
Zamów abonament