Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej

13 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Paweł Rochowicz

Rozstanie udziałowca ze spółką oznacza konieczność uiszczenia podatku. Istnieją jednak liczne wyjątki od tej zasady

- Jeden ze wspólników spółki jawnej zamierza wystąpić ze spółki. Dotychczas przychody z tytułu uczestnictwa w niej opodatkowywał jak przychody z działalności gospodarczej 19-procentowym podatkiem liniowym. Zysk tej spółki podlega podziałowi między wspólników

w stosunku do posiadanych udziałów. Jednakże część tego zysku była ostatnio przeznaczana na zasilanie kapitału zakładowego spółki. Jakie będą skutki podatkowe dla występującego ze spółki wspólnika? – pyta czytelnik.

W takim przypadku wystąpi jeden z rodzajów przychodu z działalności gospodarczej. Otóż środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu jego wystąpienia z tej spółki są jednym z rodzajów przychodu z takiej działalności, zdefiniowanym w art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT.

Powinny być zatem opodatkowane jak przychód z działalności gospodarczej. Jeśli występujący ze spółki wspólnik nadal zamierza prowadzić indywidualną działalność gospodarczą i wybrał opodatkowanie według liniowej 19-procentowehj stawki podatku, to w ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9385

Wydanie: 9385

Spis treści
Zamów abonament