Udziałowiec wnosi wkłady
Wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki i nie prowadzą jej spraw. Czynności te wykonuje w ich imieniu zarząd
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to jedna z dwóch (obok akcyjnej) spółek kapitałowych w polskim systemie prawa od lat cieszy się wśród przedsiębiorców dużą popularnością. Wielu z nich wybiera tę właśnie formę prowadzenia działalności, m.in. ze względu na niski kapitał zakładowy, jaki potrzebny jest do jej założenia (5 tys. zł) oraz korzystne dla wspólników zasady odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Kto założycielem
Spółka z o.o. może zostać utworzona przez jedną lub więcej osób, w każdym celu prawnie dopuszczalnym, a więc nie tylko do prowadzenia działalności gospodarczej, lecz także np. kulturalnej. Wyjątki uniemożliwiające działanie w formie spółki z o.o. muszą być zapisane w ustawie (np. bank nie może być inną spółką niż akcyjną). Nie wolno też zawiązać spółki z o.o. innej jednoosobowej spółce z o.o.
Założycielami spółki mogą być zarówno osoby krajowe, jak i zagraniczne. Ważne jedynie, by miały zdolność do czynności prawnych.
Co w umowie
Warunkiem koniecznym do powstania tego podmiotu jest zawarcie umowy spółki, wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, powołanie zarządu, ustanowienie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej (jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta