czas pracy,godziny nadliczbowe,polecenie pracodawcy,samowolne pozostawwanie w pracy po godzinach,regulamin pracy
Sam fakt wykonywania zadań poza standardowym czasem pracy nie uprawnia jeszcze podwładnego do dochodzenia dodatkowego wynagrodzenia lub czasu wolnego z racji nadliczbówek
Takie świadczenia nie należą się, gdy personel wykonuje pracę ponadnormatywną samowolnie lub wbrew woli szefa.
Kiedy więcej pracy
Praca nadliczbowa występuje, gdy zatrudnieni wykonują obowiązki służbowe ponad obowiązujące normy czasu pracy lub jego przedłużony dobowy wymiar. Taka praca musi jeszcze wynikać z konieczności prowadzenia akcji ratowniczej (w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii) albo ze szczególnych potrzeb po stronie pracodawcy.
Konieczność prowadzenia akcji ratowniczej ma charakter obiektywny. Oznacza to, że pracownik, który np. w celu usunięcia awarii zagrażającej sprzętowi firmy zostaje w niej po godzinach, nabędzie uprawnienia z racji pracy nadliczbowej, choćby do akcji ratowniczej przystąpił z własnej inicjatywy, nawet bez wiedzy pracodawcy.
Ocena, czy wystąpiły szczególne potrzeby zatrudniającego, należy z natury rzeczy do pracodawcy. Podwładny nie może decydować za szefa. W konsekwencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta