Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy nie mogą wyłączyć skutków transferu

13 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeżeli zakład, który zatrudnia pracownika, przechodzi pod władanie innego podmiotu, staje się jego pracodawcą niezależnie od woli stron i porozumienia zawartego między nowym i dotychczasowym szefem

Przejęcie przez nowego pracodawcę zakładu lub jego określonej części powoduje istotne skutki dla załogi przejmowanego podmiotu, które reguluje przede wszystkim art. 231 kodeksu pracy.

W praktyce pracodawcy starają się niekiedy ograniczyć je we wzajemnych porozumieniach. Działania takie są jednak bezcelowe, gdyż nie da rady wyłączyć następstw ustawowych i pozbawić pracowników ich uprawnień gwarantowanych w kodeksie pracy.

Jak to działa

W razie przejścia zakładu lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 k.p.). Nie dotyczy to tylko tych, którzy świadczą pracę na innej podstawie niż umowa o pracę (np. powołanie lub mianowanie). Wtedy przejmujący nie wchodzi z mocy prawa w dotychczasowe stosunki pracy, ale musi zaproponować im nowe warunki pracy i płacy (art. 231 § 5 k.p.).

Oznacza to, że zasadniczo przy transferze na mocy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9385

Wydanie: 9385

Spis treści
Zamów abonament