Firmy nie mogą wyłączyć skutków transferu
Jeżeli zakład, który zatrudnia pracownika, przechodzi pod władanie innego podmiotu, staje się jego pracodawcą niezależnie od woli stron i porozumienia zawartego między nowym i dotychczasowym szefem
Przejęcie przez nowego pracodawcę zakładu lub jego określonej części powoduje istotne skutki dla załogi przejmowanego podmiotu, które reguluje przede wszystkim art. 231 kodeksu pracy.
W praktyce pracodawcy starają się niekiedy ograniczyć je we wzajemnych porozumieniach. Działania takie są jednak bezcelowe, gdyż nie da rady wyłączyć następstw ustawowych i pozbawić pracowników ich uprawnień gwarantowanych w kodeksie pracy.
Jak to działa
W razie przejścia zakładu lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 k.p.). Nie dotyczy to tylko tych, którzy świadczą pracę na innej podstawie niż umowa o pracę (np. powołanie lub mianowanie). Wtedy przejmujący nie wchodzi z mocy prawa w dotychczasowe stosunki pracy, ale musi zaproponować im nowe warunki pracy i płacy (art. 231 § 5 k.p.).
Oznacza to, że zasadniczo przy transferze na mocy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta