Jak ustalić datę zakończenia terminowej umowy o pracę
Licząc okres trwania angażu zawartego na czas określony lub okres próbny, nie wolno dać się zmylić odesłaniem z kodeksu pracy do reguł liczenia terminów określonych w kodeksie cywilnym. W tym zakresie rządzą bowiem potoczne zasady ich ustalania, choć nie wynika to bezpośrednio z przepisów prawa pracy
Sposób liczenia terminów na gruncie przepisów prawa pracy od długiego czasu budził wiele kontrowersji. Wynika to z tego, że ustawodawca w przepisach kodeksu pracy nie przewidział w sposób kompleksowy reguł ustalania terminów określanych w dniach, tygodniach, miesiącach czy latach. Poza wyjątkiem dotyczącym ustalania daty upływu okresu wypowiedzenia umowy o pracę liczonego w tygodniach lub miesiącach, na gruncie przepisów prawa pracy nie ma innych szczegółowych regulacji w tym zakresie.
Tymczasem przepisy prawa pracy regulują znacznie więcej różnego rodzaju terminów mających nieraz bardzo znaczący wpływ na uprawnienia pracownicze, co do których nie jest pewne, jak je liczyć. Wprawdzie art. 300 k.p. rozstrzyga pośrednio tę kwestię, nakazując w sprawach nieuregulowanych przepisami prawa pracy stosować do stosunku pracy odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego. W tym samym przepisie jednak ustawodawca zastrzegł, że nie mogą być one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Co jednak w przypadku, gdy przepisy prawa pracy nie regulują kwestii sposobu liczenia określonych terminów, a reguły wynikające z k.c. są sprzeczne z tymi zasadami? Prawodawca niestety już nie podpowiada, jakie wówczas przyjąć rozwiązanie i czym się kierować.
Kiedy finisz?
Terminowe umowy o pracę, w których trzeba określić datę zakończenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta