Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak utworzyć towarzystwo funduszy inwestycyjnych

11 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Grzegorz Byszewski

Fundusz podpisuje w formie pisemnej umowę z klientem na zarządzanie jego środkami. Nie ma prawa pobierać od niego żadnych opłat, prowizji lub świadczeń niepieniężnych poza tymi zastrzeżonymi w umowie lub, które służą poprawie jakości usług świadczonych na rzecz członków.

Zasady tworzenia funduszy inwestycyjnych określa ustawa z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych. Zgodnie z nią, fundusz jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego (ew. niepublicznego) proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.

Lokowanie środków w funduszach jest alternatywą dla innych sposobów oszczędzania. Mimo że w ostatnich latach fundusze przynosiły straty, obecnie coraz więcej z nich znajduje swoją niszę inwestycyjną i zaczyna przynosić zyski. Dobry fundusz z ciekawą ofertą zawsze znajdzie klientów. Obecnie na rynku działają 53 towarzystwa funduszy inwestycyjnych zarządzające w sumie ponad 98 mld zł.

Fundusz inwestycyjny jest tworzony przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych (dalej TFI). W związku z tym w pierwszej kolejności trzeba założyć właśnie towarzystwo, którego zadaniem będzie zarządzanie później utworzonym funduszem, reprezentowanie go w kontaktach z osobami trzecimi oraz pośrednictwo w zbywaniu i odkupywaniu jego jednostek uczestnictwa.

Towarzystwo po spełnieniu dodatkowych wymogów może uzyskać zgodę na prowadzenie działalności z zakresu doradztwa inwestycyjnego. Jedno towarzystwo może posiadać wiele funduszy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9409

Wydanie: 9409

Spis treści
Zamów abonament