Musisz zagospodarować odpady
Jeżeli strony umowy o roboty budowlane nie ustalą inaczej, wytwórcą np. gruzu powstałego w toku procesu inwestycyjnego jest wykonawca prac.
Wiele firm budowlanych nie realizuje prawidłowo obowiązków z zakresu prawa ochrony środowiska. Jest to najczęściej skutek niewiedzy przedsiębiorców co do obowiązków obciążających ich w tym zakresie. Większość firm nie posiada nawet wymaganych prawem decyzji administracyjnych.
Niewiedza ta może jednak okazać się dla przedsiębiorcy kosztowna. Dlatego też w interesie każdego przedsiębiorcy jest zweryfikowanie tego, czy i w jakim zakresie realizuje obowiązki z zakresu ochrony środowiska i ewentualne usunięcie uchybień i braków. Coraz częściej bowiem zdarzają się w firmach budowlanych kontrole dotyczące przestrzegania przepisów prawa ochrony środowiska, które skutkują nakładaniem na niewysokich kar pieniężnych.
Nie tylko ziemia
W toku realizacji procesu inwestycyjnego wytwarzane są różnego rodzaju odpady. Z reguły jest to gruz betonowy i ceglany, ziemia z wykopów, resztki matariałów konstrukcyjnych i izolacyjnych lub drewno. Czesto pojawia się również papa, resztki kabli, tworzywa sztuczne, a nawet azbest. Wytwarzanie tych odpadów wiąże się z koniecznością właściwego gospodarowania nimi.
Kto wytwarza
Pierwsze i zasadnicze pytanie, jakie się pojawia, to, czy przedsiębiorca budowlany zawsze jest wytwórcą odpadów. Warto zaznaczyć, że zgodnie z definicją ustawową za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta