Odmowa przyjęcia niższej pensji nie pozbawia odprawy
W wątpliwych sytuacjach to sąd rozstrzygnie, czy warunki wypowiedzenia zmieniającego były przez podwładnego nie do zaakceptowania.
Jeśli pogarsza się położenie firmy i jej otoczenie rynkowe, najczęściej na ratunek musi przyjść załoga. To jej zazwyczaj pracodawca obniża pensje, tnąc koszty swojej działalności.
Ważna procedura
Mały pracodawca ma prościej i taniej – pracownikom proponuje porozumienia lub wypowiedzenia zmieniające. Po określonym czasie od ich wręczania obowiązują ich nowe obniżone pobory. Nawet jeśli jedna czy więcej osób z załogi nie zgodzi się na pogorszone warunki, odchodzą z pracy bez żadnej rekompensaty.
W firmie zatrudniającej przynajmniej 20 osób z reguły działa regulamin wynagradzania (lub układ zbiorowy pracy), a jego zmiana jest już dość skomplikowana, długotrwała i wymaga akceptacji personelu. Art. 772 § 5 i 24113 § 2 k.p. pozwalają zmienić warunki pracy w razie przyjęcia mniej korzystnych rozwiązań dla zatrudnionych w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania.
Zgodnie jednak z wyrokiem Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2005 r. (III PK 95/05) wprowadzenie niekorzystnej dla załogi modyfikacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta