Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zakaz powrotu za łamanie zasad

11 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeśli w czasie zatrudnienia podwładny naruszał pozaprawne i nieskodyfikowane normy moralne i obyczajowe, sąd może z tego powodu nie przywrócić go do pracy, mimo że rozwiązanie z nim angażu było wadliwe.

W razie rozwiązania umowy o pracę pracownik może odwołać się od tej decyzji pracodawcy do sądu. W konkretnych sytuacjach przepisy kodeksu pracy przewidują, że ma prawo domagać się przywrócenia do firmy lub odszkodowania. Zasadniczo wybór między tymi roszczeniami należy do pracownika.

Sąd pracy może jednak nie uwzględnić żądania o przywrócenie na etat, jeśli ustali, że jest to niemożliwe lub niecelowe. Wówczas orzeka o odszkodowaniu. Jednak u pracowników, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, sąd jest co do zasady związany ich żądaniem powrotu na posadę. Wyjątkowo jednak, gdy przeciwko przywróceniu przemawiają reguły współżycia społecznego, także wobec tych osób wolno zamiast przywrócić ich do pracy, zasądzić na ich rzecz odszkodowanie lub nawet całkowicie oddalić ich pozew.

Twarde normy

Zasady współżycia społecznego to pozaprawne i nieskodyfikowane normy moralne (etyczne) i obyczajowe, które kształtują właściwe stosunki między pracodawcami a pracownikami. Żaden przepis prawa pracy nie wyjaśnia pojęcia zasad współżycia społecznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9409

Wydanie: 9409

Spis treści
Zamów abonament