Jak zakwalifikować podatkowo nabycie programów komputerowych
Jeżeli podatnik nie zakupił od twórcy praw autorskich i może korzystać z programu w zakresie, który nie jest nimi objęty, to jego prawo nie jest licencją. Nie jest więc wartością niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji.
Opłaty licencyjne z tytułu użytkowania programów komputerowych od lat są przyczyną sporów pomiędzy podatnikami a organami skarbowymi. Nastręczają również wiele problemów pracownikom działów księgowych. Złożoność regulacji dotyczących własności intelektualnej sprawia, że stosowanie przepisów podatkowych dotyczących szeroko rozumianych praw autorskich jest w praktyce znacznie utrudnione. Jako przykład można wskazać kwalifikację podatkową wydatków związanych z zakupem programów komputerowych.
Gdzie szukać definicji
Zgodnie z regulacjami ustaw o podatkach dochodowych, amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, autorskie prawa majątkowe oraz licencje, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok.
Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych
Z uwagi na brak w ustawach podatkowych definicji legalnej praw autorskich i licencji, właściwa interpretacja tych terminów powoduje konieczność odwołania się do postanowień ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami, licencją jest umowa o korzystanie z utworu, która powinna obejmować jedynie pola eksploatacji wyraźnie w niej wskazanie (art. 41 ust. 2).
Zgodnie natomiast z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta