Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze patent na wynalazek przysługuje jego twórcy

11 grudnia 2012 | ABC małego przesiębiorcy | Adam Makowiecki

Przedsiębiorcy, którzy chcą mieć wyłączne prawo do produkcji towaru na podstawie innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez swoich pracowników, powinni zgłosić je do Urzędu Patentowego RP.

Tylko uzyskanie potwierdzonego urzędowym dokumentem wyłącznego prawa do wynalazku umożliwia jego późniejszą ochronę przed nieuczciwymi konkurentami. Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł skuteczne zwalczać wszelkie próby naśladownictwa unikalnych produktów i nieuprawnionego czerpania korzyści z jego innowacji.

Od leku po zderzak

Opatentować można jedynie wynalazek. Nie ma przy tym znaczenia, z jaką dziedziną techniki jest on związany. Ochrona patentowa może zostać udzielona na środek farmaceutyczny przeciw nadkwasocie, nowy szczep bakterii, obrotową głowicę, wytłaczarkę, czy zderzak samochodowy, który dzięki nowej metodzie amortyzacji uderzenia zmniejsza powstałe w związku z tym szkody.

Wynalazkiem nie jest jednak każde nowe rozwiązanie, które w ocenie twórcy może mieć niespotykane dotąd zastosowanie w życiu codziennym, produkcji przemysłowej czy usługach. Zgodnie z art. 24 ustawy prawo własności przemysłowej ( dalej p.w.p.) – patenty są udzielane wyłącznie na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania. Jeżeli system chłodniczy lub kask motocyklowy wymyślony przez przedsiębiorcę spełnia powyższe wymagania, kwalifikuje się do objęcia ochroną patentową.

Wynalazek jest nowy, gdy nie jest on częścią stanu techniki. Przez stan techniki rozumie się wszystko, co przed datą, od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9409

Wydanie: 9409

Spis treści
Zamów abonament