Czasem faktura nie wystarczy
Jeśli podatnik nie jest zwolniony z ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej, to musi wystawić parag
- Przedsiębiorca prowadzi hurtownię, w której sprzedaje filmy na dvd, płyty z oprogramowaniem, cd z muzyką oraz gry komputerowe. Do tej pory prowadził sprzedaż tylko na rzecz innych przedsiębiorców, ale rozważa rozszerzenie działalności o sprzedaż przez Internet. Nabywcami mogą być zatem osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Czy może on wystawiać takim osobom faktury, tak jak dotychczasowym nabywcom? – pyta czytelnik.
Zasadniczo odpowiedź na tak postawione pytanie jest pozytywna. Wystawianie faktur osobom fizycznym bez ich żądania nie jest błędem. Jednak jeżeli chodzi o informacje dla przedsiębiorcy odnośnie do ujmowania sprzedaży na rzecz takich osób, to konieczne jest szersze spojrzenie na problem.
Każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą, jeżeli jest podatnikiem VAT, ma obowiązek potwierdzenia sprzedaży za każdym razem, kiedy sprzeda jakiś towar lub usługę. Potwierdzeniem tym jest generalnie wystawiona faktura VAT, ale może być także – w określonych przypadkach – paragon. Stanowią o tym art. 106 ust. 1 i art. 111 ust. 1 ustawy VAT.
Podmiotom gospodarczym należy wystawiać faktury i ujmować je w ewidencji sprzedaży. Nie istnieje wzór ewidencji. Musi ona tylko spełniać warunki określone w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. Sama kopia faktury jest dokumentem księgowym (oryginał otrzymuje nabywca).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta