Kiedy do firmy wpisać nazwisko wspólnika
Przedsiębiorcy działający w tej samej branży i na tym samym terenie powinni używać oznaczeń, które nie będą wprowadzać konsumentów w błąd co do wzajemnych powiązań.
Każdy przedsiębiorca może podejmować działania mające na celu ochronę firmy, czyli jego unikalnej nazwy, pod którą jest identyfikowany w obrocie gospodarczym.
Firma musi widnieć w umowach handlowych, korespondencji z urzędami, reklamach i na opakowaniach produktów. Prawo do firmy powstaje z chwilą wpisania przedsiębiorcy do urzędowego rejestru, a w każdym razie z chwilą użycia jej po raz pierwszy w obrocie gospodarczym (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 14 marca 2006 r., sygn. akt I ACa 2057/2005).
Firma jest dobrem o niejednokrotnie znacznej wartości majątkowej. Dlatego ustawodawca przyznał mu szczególną ochronę, która najszerzej została uregulowana w kodeksie cywilnym.
Ważne!
Prawo do firmy wygasa zawsze z chwilą ustania bytu prawnego przedsiębiorcy (por. wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku z 15 stycznia 2009 r., sygn. akt VII GC 116/2008).
Osoby prawne i fizyczne
Przedsiębiorca ma obowiązek działać pod firmą. W zależności od formy prawnej prowadzonego biznesu może ona być mniej lub bardziej skomplikowana. Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to jednak włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych. Przykładowo firma przedsiębiorcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta