Popraw błąd zanim znajdzie go fiskus
Za prawidłowe wypełnienie deklaracji podatkowej odpowiada podatnik. Złożenie na czas korekty pozwala uniknąć kosztownych konsekwencji.
Podatnicy często składają urzędom skarbowym korekty deklaracji. Może się zdarzyć, że po złożeniu korekty podatnik musi wpłacić do urzędu podatek wraz z odsetkami za zwłokę, bo wpłacił go za mało, albo po dokonaniu korekty powstanie nadpłata podatku, którą urząd może oddać podatnikowi.
Koniecznie z wyjaśnieniem
Prawo do złożenia korekty wynika z art. 81 i art. 81b ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Korekta deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pismem wyjaśniającym. Korektę z poprawnymi danymi należy złożyć na tym samym druku na jakim złożono pierwszą wersję.
Trzeba także zaznaczyć, że jest to korekta deklaracji oraz dołączyć wyjaśnienie co było powodem jej złożenia. Praktyka organów podatkowych wskazuje, że jeśli pierwsza wersja deklaracji została złożona wraz z załącznikami, to podatnik składając korektę deklaracji musi złożyć cały komplet dokumentów, a więc załączniki też.
Kiedy nie można zmieniać
Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania kontroli podatkowej albo postępowania podatkowego w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą.
Uprawnienie do skorygowania deklaracji przysługuje nadal po zakończeniu:
- kontroli
- postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta