Półka w archiwum na koszt byłego szefa
Po likwidacji lub upadłości zakład pracy powinien płacić za przechowywanie dokumentów kadrowo-płacowych. Przy braku środków finansowych, przedsiębiorca może się starać o zgodę na jej nieodpłatne składowanie.
Zasady postępowania z materiałami niearchiwalnymi, w tym z dokumentacją osobową i płacową zlikwidowanych zakładów pracy, określają przepisy ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 123, poz. 698 ze zm.; dalej ustawa o archiwach). Reguły te są identyczne zarówno w razie postawienia pracodawcy w stan likwidacji, jak i ogłoszenia jego upadłości.
Magazyn na pół wieku
Zgodnie z art. 51u ustawy o archiwach, pracodawca powinien wskazać podmiot prowadzący działalność w dziedzinie przechowywania dokumentacji, któremu przekaże swoje dokumenty do dalszego składowania. Musi przy tym zapewnić na ten cel środki finansowe na czas, jaki pozostał do końca 50-letniego okresu przechowywania dokumentacji liczonego dla dokumentacji:
- osobowej – od dnia zakończenia pracy u danego pracodawcy,
- płacowej – od dnia jej wytworzenia.
Przed przekazaniem dokumentacji pracowniczej do dalszego przechowywania trzeba ją uporządkować zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Kultury z 16 września 2002 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (DzU nr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta