Nauczyciela wolno przyjąć na zlecenie
Do prowadzenia zajęć dydaktycznych szkoła niepubliczna może jednych zatrudniać na podstawie stosunku pracy, a innych na umowach cywilnoprawnych. Decydujące znaczenie ma wola stron.
Społeczne liceum, zmuszone do tego ciężką sytuacją ekonomiczną, ma prawo zaproponować nauczycielom umowy cywilnoprawne, nawet jeśli ich koledzy analogiczne obowiązki świadczą w stosunku pracy.
Dopuszczalna jest też w takiej sytuacji zamiana pracowniczych angaży na zlecenie czy umowę o dzieło – wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 18 lipca 2012 r. (I UK 90/12).
Cięcie kosztów w trudnych czasach
W 2003 r. położenie materialne społecznego liceum pogorszyło się wskutek spadku liczby uczniów. Władze zdecydowały się uelastycznić zatrudnienie, oferując umowy cywilnoprawne (zlecenie lub o dzieło) głównie nauczycielom z ustalonym prawem do emerytury lub mających inne miejsce pracy. Angaże te ustalały tygodniowy wymiar czasu pracy oraz wynagrodzenie w stawce godzinowej. W razie niewykonania umowy cywilnej lub realizacji jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta