Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe stawki i rozliczenia służbowych wyjazdów

13 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Katarzyna Dobkowska
Nowe stawki i rozliczenia  służbowych wyjazdów
źródło: Rzeczpospolita
Nowe stawki i rozliczenia służbowych wyjazdów
Wartość posiłku do odliczenia
źródło: Rzeczpospolita
Wartość posiłku do odliczenia

Od 1 marca minimalna dieta w delegacji krajowej wzrośnie do 30 zł. Firmy prywatne nie będą mogły ustalić w układzie zbiorowym, regulaminie wynagradzania lub angażu niższej kwoty z tytułu podróży zagranicznej

1 marca br. zacznie obowiązywać rozporządzenie z 29 stycznia 2013 r. ministra pracy i polityki społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167). Niektórzy pracodawcy już teraz mogą podjąć działania, aby wprowadzić do układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub umów o pracę nowe rozwiązania przy pokrywaniu kosztów delegacji służbowych.

Pracownikowi odbywającemu podróż służbową należą się diety, a także zwrot kosztów transportu oraz noclegu. Obecnie jeszcze zasady wypłaty tych należności określają dwa rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. Jedno z nich dotyczy podróży krajowych, a drugie – zagranicznych. Często pracodawcy zapominają, że przepisy te odnoszą się wprost jedynie do zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej.

Zakres swobody

Kodeks pracy pozwala pozostałym pracodawcom (także prywatnym) określać warunki wypłacania należności za podróże służbowe w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub u mniejszych pracodawców, nieobjętych układem i niezobowiązanych do wprowadzenia regulaminu – w umowach o pracę. Ci, którzy tak robią, nie muszą stosować rozporządzeń. Mogą także już teraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9461

Wydanie: 9461

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament