Nowe stawki i rozliczenia służbowych wyjazdów
Od 1 marca minimalna dieta w delegacji krajowej wzrośnie do 30 zł. Firmy prywatne nie będą mogły ustalić w układzie zbiorowym, regulaminie wynagradzania lub angażu niższej kwoty z tytułu podróży zagranicznej
1 marca br. zacznie obowiązywać rozporządzenie z 29 stycznia 2013 r. ministra pracy i polityki społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167). Niektórzy pracodawcy już teraz mogą podjąć działania, aby wprowadzić do układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub umów o pracę nowe rozwiązania przy pokrywaniu kosztów delegacji służbowych.
Pracownikowi odbywającemu podróż służbową należą się diety, a także zwrot kosztów transportu oraz noclegu. Obecnie jeszcze zasady wypłaty tych należności określają dwa rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. Jedno z nich dotyczy podróży krajowych, a drugie – zagranicznych. Często pracodawcy zapominają, że przepisy te odnoszą się wprost jedynie do zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej.
Zakres swobody
Kodeks pracy pozwala pozostałym pracodawcom (także prywatnym) określać warunki wypłacania należności za podróże służbowe w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub u mniejszych pracodawców, nieobjętych układem i niezobowiązanych do wprowadzenia regulaminu – w umowach o pracę. Ci, którzy tak robią, nie muszą stosować rozporządzeń. Mogą także już teraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta