Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ubezpieczenia: uprawnione wnioski w raporcie

13 lutego 2013 | Prawo | Wojciech Kamieński
źródło: archiwum prywatne
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Wkroczenie prawodawcy jest niezbędne ze względu na „wynaturzenia", do których doprowadziła „kooperacja" bankowo-ubezpieczeniowa – polemizuje ekspert.

W grudniu 2012 r. rzecznik ubezpieczonych opublikował raport poświęcony ubezpieczeniom na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Tekst raportu jest dostępny na stronie internetowej rzecznika ubezpieczonych (www.rzu.gov.pl).

Na stu czterdziestu stronach Rzecznik dokonał po raz pierwszy tak obszernej analizy umowy ubezpieczenia na życie z ufk. Jej regulacja normatywna jest niepełna. Sprzyja to tworzeniu przez ubezpieczycieli produktów, których konstrukcja niejednokrotnie pozostaje w sprzeczności z zasadą równości stron kontraktujących. Taki stan rzeczy nie jest wyłącznie kwestią wadliwej sprzedaży, nie jest tylko kwestią braku unormowań – na co zwraca uwagę profesor A. Chłopecki w artykule „Ubezpieczenia: nieuprawnione wnioski w raporcie" („Rz" z 31.01.2013 r.) – ale jest przede wszystkim kwestią narzucenia przez ubezpieczycieli wadliwej konstrukcji prawnej umowy grupowego ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym opartym o indeks.

Raport rzecznika jest adresowany do szerokiego kręgu odbiorców: ubezpieczycieli, banków, jak i ich klientów, instytucji państwowych odpowiedzialnych za kształt prawa ubezpieczeniowego (Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego) i ochronę konsumentów (UOKiK), jak i organów wymiaru sprawiedliwości. Są pierwsze efekty raportu. Najwięksi gracze (Getin Bank, Open Life) już...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9461

Wydanie: 9461

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament