Opieszałość uszczupli pobory
Niedostarczenie na czas zwolnienia lekarskiego może obniżyć zasiłek chorobowy o 25 procent jego wysokości i spowodować konieczność korekty ubezpieczeniowej dokumentacji
- W styczniu pracownik po raz kolejny w tym roku nie był w pracy. Tym razem przez 12 dni roboczych. Co prawda telefonicznie przekazał informację, że jest chory i ma zwolnienie od 7 do 22 stycznia, ale formalnie nie usprawiedliwił swojej nieobecności ani podczas choroby, ani bezpośrednio po powrocie do pracy. Nie przedstawił ZUS ZLA, bo jak twierdził, je zgubił. Nieobecność uznaliśmy więc za nieusprawiedliwioną. Pracownik dostarczył zwolnienie dopiero w lutym. Teraz też ma otrzymać wynagrodzenie chorobowe za pierwszych osiem dni choroby i zasiłek za pozostałe dni. Czy w takiej sytuacji musimy złożyć korektę złożonych dokumentów za styczeń? Czy wypłatę możemy obniżyć z powodu nieterminowego usprawiedliwienia nieobecności? – pyta czytelnik.
Korekta dokumentacji ZUS jest w tym przypadku niezbędna. Częściowo wypłatę można obniżyć, bez naliczania przy okazji odsetek za zwłokę. Zacznijmy jednak od zasad usprawiedliwiania chorobowych nieobecności.
Informacja w dwa dni
Pracownik musi najpóźniej w drugim dniu nieobecności poinformować przełożonego (osobiście, telefonicznie, pocztą elektroniczną itd.) o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. Tak stanowi § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta