Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opieszałość uszczupli pobory

13 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Niedostarczenie na czas zwolnienia lekarskiego może obniżyć zasiłek chorobowy o 25 procent jego wysokości i spowodować konieczność korekty ubezpieczeniowej dokumentacji

- W styczniu pracownik po raz kolejny w tym roku nie był w pracy. Tym razem przez 12 dni roboczych. Co prawda telefonicznie przekazał informację, że jest chory i ma zwolnienie od 7 do 22 stycznia, ale formalnie nie usprawiedliwił swojej nieobecności ani podczas choroby, ani bezpośrednio po powrocie do pracy. Nie przedstawił ZUS ZLA, bo jak twierdził, je zgubił. Nieobecność uznaliśmy więc za nieusprawiedliwioną. Pracownik dostarczył zwolnienie dopiero w lutym. Teraz też ma otrzymać wynagrodzenie chorobowe za pierwszych osiem dni choroby i zasiłek za pozostałe dni. Czy w takiej sytuacji musimy złożyć korektę złożonych dokumentów za styczeń? Czy wypłatę możemy obniżyć z powodu nieterminowego usprawiedliwienia nieobecności? – pyta czytelnik.

Korekta dokumentacji ZUS jest w tym przypadku niezbędna. Częściowo wypłatę można obniżyć, bez naliczania przy okazji odsetek za zwłokę. Zacznijmy jednak od zasad usprawiedliwiania chorobowych nieobecności.

Informacja w dwa dni

Pracownik musi najpóźniej w drugim dniu nieobecności poinformować przełożonego (osobiście, telefonicznie, pocztą elektroniczną itd.) o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. Tak stanowi § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9461

Wydanie: 9461

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament