Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Światowa prasa o decyzji Benedykta XVI

13 lutego 2013 | Kraj | h.k. pap

Gazety rozpisują się o pontyfikacie papieża. Oceniają zalety i wady jego panowania.

Rosyjska „Niezawisimaja Gazieta" podkreśla m.in., że wielu specjalistów od spraw watykańskich sceptycznie przyjęło argumenty, jakich dla uzasadnienia swojej decyzji użył Benedykt XVI, „Wiedomosti" zauważają, że Watykan, jak każdy zamknięty system hierarchiczny, nie jest wolny od intryg, natomiast brytyjski „Guardian" podsumowuje, że cnotą pontyfikatu było to, że w polityce społecznej był liberalny i umiarkowany oraz że krytykował ekscesy kapitalizmu,  konsumpcjonizm i nierówności społeczne.

- Daily Telegraph: „Czy krótki pontyfikat Benedykta XVI był sukcesem? Nie ma jednej miary, by to ocenić, ale jeśli papież chciał zbliżyć Europę do Boga (na co wskazywało choćby przyjęcie imienia Benedykt, monastycznego wychowawcy kontynentu u progu Ciemnych Wieków), to Europa nie odpowiedziała. Może ziarna odnowy są uśpione, może bezpłodne. (...) Pontyfikat Benedykta XVI był niezwykły, gdyż w pewnym sensie rozpoczął się przed jego wyborem. Będąc prawą ręką Jana Pawła II, światowej klasy teologiem, bardziej nieśmiały kard. Ra­tzinger zapewnił podstawę dla dalszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9461

Wydanie: 9461

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament