Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oferta musi być zgodna z wymaganiami i potrzebami zamawiającego

13 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Agnieszka Zaborowska
Agnieszka  Zaborowska prawnik  w Kancelarii Prawnej  Jerzy T. Pieróg,  doktorant UW WPiA
źródło: Rzeczpospolita
Agnieszka Zaborowska prawnik w Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg, doktorant UW WPiA

Jeżeli organizator przetargu ustali, że spełnione zostały przesłanki odrzucenia propozycji wykonawcy, jest zobowiązany, a nie jedynie uprawniony, do jej odrzucenia

Urząd Zamówień Publicznych nie podaje w swoim informatorze najczęstszych powodów odrzucania ofert.

Jednak praktyka pokazuje, że należą do nich głównie: niezgodność oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia (dalej: SIWZ), zaoferowanie wykonania zamówienia za rażąco niską cenę w stosunku do zakresu zamówienia lub złożenie oferty zawierającej błędy w obliczeniu ceny (np. niewłaściwa stawka podatku VAT).

Ze względu na ograniczoną objętość artykułu przedstawię wyłącznie pierwszą z okoliczności odrzucania ofert – w świetle orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej z minionego roku.

Nie odpowiada specyfikacji

W podstawowym dokumencie przetargowym, jakim jest SIWZ, zamawiający opisuje swoje potrzeby i wymagania, które powinny być zrealizowane przez wybranego wykonawcę. Aby zgłosić swoją kandydaturę jako wykonawca zamówienia, należy – co do zasady – złożyć ofertę.

Jest to zobowiązanie do wykonania oznaczonego świadczenia (zamówienia), które zostanie zrealizowane na rzecz zamawiającego – z zastrzeżeniem – że oferta wykonawcy zostanie wybrana jako najkorzystniejsza, a następnie zamawiający zawrze z nim umowę w sprawie zamówienia publicznego. Niewystarczające jest jednak złożenie jakiegokolwiek zobowiązania do wykonania zamówienia. Zakres (także sposób) oferowanego świadczenia musi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9461

Wydanie: 9461

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament