Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak kupować zadłużony dom

13 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Maciej Sobieraj

Przed zakupem lokalu obciążonego hipoteką trzeba zweryfikować jego stan prawny. W pierwszym rzędzie należy poprosić sprzedającego o wypis z księgi wieczystej

Dział IV księgi wieczystej zawiera wpisy dotyczące hipotek, a w szczególności wysokości hipoteki, informacje, co zabezpiecza oraz na rzecz kogo została ona ustanowiona.

Do samej umowy przedwstępnej warto zażądać od sprzedającego zaświadczenia z banku, które będzie zawierać stan aktualnego zadłużenia, wysokość rat, opinię, czy kredyt był spłacany terminowo >patrz ramka.

Pora na wykreślenie

Hipoteka może być wykreślona przez sprzedającego albo przed zawarciem umowy sprzedaży, która w przypadku nieruchomości musi byś sporządzona w formie aktu notarialnego albo w samym akcie notarialnym.

W pierwszym przypadku sprzedający musi spłacić kredyt zaciągnięty na zakup nieruchomości. Może go spłacić z własnych środków lub z zadatku, który przekazuje kupujący przy zawieraniu umowy przedwstępnej.

Po spłacie wierzytelności bank wydaje zaświadczenie potwierdzające całkowitą spłatę długu oraz zgodę na uwolnienie hipoteki. Następnie takie zaświadczenie trzeba dołączyć do wniosku, który składa się do sądu wieczysto-księgowego. Wniosek, o którym mowa, składa się na odpowiednim formularzu – „KWWPIS".

W treści wniosku trzeba opisać treść żądania, wskazując na okoliczność spłaty kredytu oraz fakt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9461

Wydanie: 9461

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament