Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co tworzy złego szefa

13 lutego 2013 | Kariera i biznes | Anita Błaszczak
źródło: archiwum prywatne

O porażkach prezesów mówi Sydney Finkelstein, profesor zarządzania w Tuck School of Business w Dartmouth w USA.

Rz: Od kilku lat bada pan top menedżerów, a zwłaszcza ich niepowodzenia. Co jest głównym powodem  porażek doświadczonych  i cenionych wcześniej szefów?

Sydney Finkelstein: Tak naprawdę nie ma jednej przyczyny, której można by przypisać błędy popełniane przez menedżerów. W  mojej książce „Why Smart Executives Fail" („Dlaczego zdolni szefowie ponoszą klęskę") podkreślam, że  błędy wynikają m.in. z   porażek sposobu myślenia menedżerów, z  ich mechanizmów obronnych oraz oderwania od rzeczywistości.

Poważnym problemem jest mentalność. Szefowie często kierują swe firmy na manowce albo nie potrafią ich  zrestrukturyzować we właściwy sposób, ponieważ popełnili zasadniczy błąd  w sposobie myślenia o szansach  i wyzwaniach, przed którymi stoi ich biznes. Dodatkowo ryzyko porażki rośnie, jeśli menedżer ignoruje problemy i  nie zadaje trudnych pytań.

Czy są jakieś kulturowe różnice w działaniach złych szefów?

Jedną z  godnych uwagi prawidłowości,  które odkryliśmy po latach analiz niepowodzeń firm,  jest fakt, że  niezależnie od kraju u podstaw pojawiają się te same problemy.  Tak więc japońskie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9461

Wydanie: 9461

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament