Ile płacą fiskusowi wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych
Zdaniem NSA, akcjonariusz podlega opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku. Dotyczy to jednak tylko CIT
Spółka komandytowo-akcyjna (SKA) jest obecnie jedną z korzystniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki zaletom natury prawnej (niewielkie ryzyko dla wspólników) i podatkowej (jednokrotne opodatkowanie na poziomie wspólników).
Niewątpliwe korzyści z wyboru tej formy opodatkowania przysłaniają jednak spory podatkowe. Brak rozstrzygnięcia, szczególnie w zakresie kwalifikacji źródła przychodu akcjonariuszy SKA, skutkował ogromną liczbą wniosków o wydanie interpretacji, a także sporów wynikających z postępowań kontrolnych. Wiele z nich zostało finalnie rozstrzygnięte w sądach, których orzecznictwo nie jest jednak jednolite.
Świadomość preferencyjnego opodatkowania wspólników SKA(w szczególności w porównaniu do spółek kapitałowych) w połączeniu z brakiem szczegółowych przepisów podatkowych w tym zakresie, doprowadziła do wykształcenia się kilku linii interpretacyjnych rozbieżnie regulujących przede wszystkim zagadnienie opodatkowania podatkiem dochodowym akcjonariuszy tej spółki.
Jakkolwiek zróżnicowanie stanowisk pojawiło się już na poziomie ustalania źródła przychodu, dyskusje rozszerzyły się do kluczowych elementów opodatkowania – m.in. momentu rozpoznania przychodu czy obowiązku uiszczania zaliczek. Co więcej, z uwagi na różnice w regulacjach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta