Specyfikacje i oferty mogą mieć charakter... ekologiczny
Zielonych zamówień należy udzielać zgodnie z zasadami: przejrzystości, równego traktowania, niedyskryminacji i uczciwej konkurencji. Ich celem jest uwzględnianie kwestii ochrony środowiska w procedurach przetargowych w możliwie najszerszym zakresie
Zielone zamówienia publiczne (ang. Green Public Procurement) to termin, którym określa się politykę, w ramach której podmioty publiczne włączają kryteria i wymagania ekologiczne do procesu zakupów, a zatem do procedur udzielania zamówień publicznych. Zgodnie z tą polityką podmioty publiczne poszukują rozwiązań ograniczających negatywny wpływ produktów bądź usług na środowisko. Poprzez takie działanie wpływają na rozwój i upowszechnienie technologii środowiskowych. Instytucje publiczne mają obowiązek rzetelnego postępowania przy udzielaniu zamówień publicznych.
Oznacza to, że oprócz uzyskania najlepszej relacji jakości do ceny konieczne jest stosowanie kilku zasad: przejrzystości, równego traktowania, niedyskryminacji i uczciwej konkurencji. Zielonych zamówień udzielać należy w sposób w pełni zgodny z tymi regułami.
Dotyczą one sytuacji, w których zamówienie uwzględnia jeden lub więcej czynników środowiskowych już na etapie określenia potrzeb, zdefiniowania przedmiotu zamówienia, sformułowania specyfikacji technicznych, wyboru kryteriów udzielenia zamówienia lub sposobu wykonania zamówienia. Celem zielonych zamówień publicznych jest osiągnięcie uwzględniania kwestii środowiskowych w procedurach przetargowych w możliwie najszerszym zakresie.
Jakie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta