Jaka forma prawna działalności gospodarczej
Atrakcyjność tej czy innej spółki prawa handlowego uzależniona jest od celu, jaki wspólnicy chcą osiągnąć
Podejmując decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej, przedsiębiorca staje przed pytaniem o formę prawną, w której będzie ona prowadzona. Wówczas aspekty korporacyjne, jak również ekonomiczne odgrywają znaczącą rolę.
Z prawnego punktu widzenia jest do wyboru prowadzenie działalności gospodarczej m.in. w ramach indywidualnej praktyki, w ramach umowy spółki cywilnej, bądź w formie spółki prawa handlowego. W zależności od zakresu działalności wybór pada bądź na indywidualną praktykę, bądź na zorganizowany prawnie podmiot.
Jeżeli przepisy ustawy szczególnej nie przewidują określonej formy prawnej dla danego rodzaju działalności (banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych), to mamy dowolność wyboru. Trudność może się zrodzić, gdy nie wiemy, która ze spółek handlowych będzie bardziej odpowiadała profilowi planowanej działalności.
Jaki cel
Atrakcyjność tej czy innej formy spółek prawa handlowego uzależniona jest od celu, jaki wspólnicy chcą osiągnąć. Cel ten może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta