Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Szafowanie kontraktami to gotowy spór

13 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Zawarcie umowy zlecenia, która faktycznie miała cechy umowy o pracę, może doprowadzić strony przed sąd. W razie wątpliwości pracownik lub inspektor pracy będą tam żądać ustalenia, że przyjęta osoba miała angaż pracowniczy

Żądanie ustalenia stosunku pracy opiera się na art. 189 kodeksu postępowania cywilnego. W myśl niego powód może domagać się ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny. Główną podstawą roszczenia o ustalenie, że strony łączył stosunek pracy, jest istnienie interesu prawnego u pracownika.

Kto uprawniony

Jednak z powództwem o takie ustalenie może wystąpić także inspektor Państwowej Inspekcji Pracy.

Zgodnie z art. 631 k.p.c. w takich sprawach inspektorzy pracy mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli, a także wstępować, za zgodą powoda, do takiego postępowania w każdym jego stadium.

Przykład

Pani Ewa pracowała jako sprzedawca w sklepie, codziennie od 8 do 17, wykonując polecenia kierownika. Strony zawarły umowę zlecenia w formie pisemnej. Po sześciu miesiącach szef firmy poinformował panią Ewę, że rezygnuje z jej dalszej pracy.

Ta zażądała wówczas wydania świadectwa pracy oraz zapłaty za godziny nadliczbowe. Firma jednak odmówiła twierdząc, że pani Ewa nie była zatrudniona na umowę o pracę, a tylko świadczyła usługi na mocy zlecenia. Wtedy pani Ewa zwróciła się do PIP, a inspektor wystąpił do sądu z pozwem o

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9461

Wydanie: 9461

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament