Praca za granicą zmienia zasady ustalania wysokości składek
Choć opłaty na ubezpieczenia osoby oddelegowanej do innego kraju nadal reguluje się w Polsce, podstawą do ich naliczenia nie zawsze jest faktycznie osiągnięty przychód. Rachunki się komplikują, gdy wyjazd nastąpił w trakcie miesiąca
Dla wszystkich pracowników objętych ubezpieczeniami w Polsce podstawą wymiaru składek społecznych jest przychód z zatrudnienia w stosunku pracy w rozumieniu ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej updof). Z danin na rzecz ZUS zwolnione są jednak:
- wynagrodzenia chorobowe i zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego i wypadkowego,
- świadczenia wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm., dalej rozporządzenie składkowe).
Dotyczy to również oddelegowanych do pracy za granicę, czyli tych, którym w angażu czasowo zmieniono miejsce pracy i wskazano je poza obszarem Polski. U nich trzeba jednak pamiętać o pewnych odmiennościach przy kalkulowaniu należności składkowych.
Obowiązuje minimum
Podwładni wysłani do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta