Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca za granicą zmienia zasady ustalania wysokości składek

13 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Mariusz Pigulski
Mariusz Pigulski
źródło: Rzeczpospolita
Mariusz Pigulski

Choć opłaty na ubezpieczenia osoby oddelegowanej do innego kraju nadal reguluje się w Polsce, podstawą do ich naliczenia nie zawsze jest faktycznie osiągnięty przychód. Rachunki się komplikują, gdy wyjazd nastąpił w trakcie miesiąca

Dla wszystkich pracowników objętych ubezpieczeniami w Polsce podstawą wymiaru składek społecznych jest przychód z zatrudnienia w stosunku pracy w rozumieniu ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej updof). Z danin na rzecz ZUS zwolnione są jednak:

- wynagrodzenia chorobowe i zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego i wypadkowego,

- świadczenia wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm., dalej rozporządzenie składkowe).

Dotyczy to również oddelegowanych do pracy za granicę, czyli tych, którym w angażu czasowo zmieniono miejsce pracy i wskazano je poza obszarem Polski. U nich trzeba jednak pamiętać o pewnych odmiennościach przy kalkulowaniu należności składkowych.

Obowiązuje minimum

Podwładni wysłani do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9461

Wydanie: 9461

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament