Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnicy muszą sami pilnować limitów

13 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Sławomir Śliwowski
Sławomir Śliwowskiv prawnik w Kancelarii Perfect  mgr Marek Michnik  z siedzibą w Sosnowcu
źródło: Rzeczpospolita
Sławomir Śliwowskiv prawnik w Kancelarii Perfect mgr Marek Michnik z siedzibą w Sosnowcu

Nowe rozporządzenie regulujące zwolnienie z obowiązku stosowania kasy fiskalnej może zawierać pułapkę dla przedsiębiorców wykonujących sporadycznie usługi na rzecz konsumentów

Przy okazji wprowadzenia zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, minister finansów wydał 29 listopada ub. r. nowe rozporządzenie, regulujące zakres zwolnienia z obowiązku rejestrowania obrotu za pośrednictwem kasy fiskalnej. Ideą nowego aktu było generalne rejestrowanie wszelkich transakcji dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pośrednictwem kasy fiskalnej.

Ma to nastąpić od 1 stycznia 2015 r., bowiem samo rozporządzenie, określające wyjątki od tej reguły, ma obowiązywać do 31 grudnia 2014 r. Należy się jednak spodziewać, że podobnie jak poprzednie zwolnienia, może być ono przedłużone na dalsze okresy.

Proporcjonalne zmniejszenie

Generalny limit zwolnienia dla podatników dokonujących dostawy bądź świadczenia usług na rzecz konsumentów uległ zmniejszeniu z 40 000 zł do 20 000 zł. Limit ten ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu w ciągu roku >patrz ramka. W tym miejscu pojawia się potencjalne niebezpieczeństwo dla przedsiębiorców, którzy incydentalnie świadczą usługi, bądź dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych.

Są trzy możliwości

O ile limit zwolnienia opisany w § 3 ust. 1 pkt 1 omawianego rozporządzenia jest w swojej istocie (z wyjątkiem kwoty zwolnienia) analogiczny, jak obowiązujący do tej pory przepis...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9461

Wydanie: 9461

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament