Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Etat pewniejszy, gdy pracownik podpisze zakres obowiązków

13 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Podwładny, który nie chce przyjąć do wiadomości stawianych przed nim zadań, musi liczyć się z rychłym odejściem

Na podstawie art. 22 § 1 kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Z kolei na mocy art. 100 § 1 k.p. pracownik musi wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Dodatkowe polecenia

Prawo pracy nie określa, w jakiej formie ma nastąpić polecenie pracodawcy. Dość często podwładny otrzymuje zakres obowiązków. Ten dokument określa czynności, których wykonywanie jest obowiązkiem konkretnej osoby.

Nie oznacza to, że pracodawca nie będzie mógł wymagać więcej. Mimo że pracownik ma zakres obowiązków, szef może wydawać mu dyspozycje ustne czy pisemne, które nie zostały w nim zapisane, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9461

Wydanie: 9461

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament