Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudne wyzwania dla papieża

13 lutego 2013 | Kraj | Jarosław Stróżyk
Papież jest obecnie głową ponad miliarda Katolików na całym świecie. Zaledwie co czwarty z nich mieszka w Europie. Zresztą na Starym Kontynencie wciąż maleje liczba wyznawców religii rzymskokatolickiej. Obecnie stanowią oni ok. 40 proc. wszystkich mieszkańców kontynentu. Katolików przybywa m.in. w Afryce) oraz  w Azji (jest ich tam jednak wciąż zaledwie  3 proc.). Kontynentem, na którym katolicy stanowią największą część populacji, jest Ameryka Południowa (ponad 62 proc.)
źródło: Rzeczpospolita
Papież jest obecnie głową ponad miliarda Katolików na całym świecie. Zaledwie co czwarty z nich mieszka w Europie. Zresztą na Starym Kontynencie wciąż maleje liczba wyznawców religii rzymskokatolickiej. Obecnie stanowią oni ok. 40 proc. wszystkich mieszkańców kontynentu. Katolików przybywa m.in. w Afryce) oraz w Azji (jest ich tam jednak wciąż zaledwie 3 proc.). Kontynentem, na którym katolicy stanowią największą część populacji, jest Ameryka Południowa (ponad 62 proc.)

Nowemu Ojcu Świętemu przyjdzie się zmierzyć z długą listą problemów wewnątrz Kościoła i poza nim

Benedykt XVI rezygnuje ze sprawowania papieskiej posługi, gdyż – jak tłumaczył kardynałom – „jego siły nie są już wystarczające, aby w należyty sposób ją wypełniać". A lista wyzwań, które czekają w najbliższym czasie Kościół i jego sternika, jest bardzo długa.

Poprosiliśmy znanych katolickich publicystów: dyrektora Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcina Przeciszewskiego, redaktora naczelnego „Christianitas" Pawła Milcarka oraz Tomasza Wiścickiego z „Więzi", o przybliżenie kluczowych problemów, z którymi przyjdzie się zmierzyć nowo wybranemu papieżowi.

Wszyscy zgadzają się, że kolejny pontyfikat będzie raczej kontynuacją drogi, którą prowadzili Kościół Jan Paweł II i Benedykt XVI i żadnej wielkiej rewolucji nie należy się spodziewać niezależnie od tego, kto zostanie wybrany. Jednak wiele problemów wymaga pilnego działania.

1. Reforma działania  Kurii Rzymskiej. Jednym z najważniejszych zadań nowego pontyfikatu będzie uporządkowanie spraw wewnątrz samego Kościoła, zwłaszcza watykańskich instytucji....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9461

Wydanie: 9461

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament