Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółdzielnie wciąż ogłaszają w Monitorze Spółdzielczym

13 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Wiesława Moczydłowska

Od 1 stycznia jednostki podlegające wpisowi do KRS nie muszą dodatkowo przekazywać swoich sprawozdań do publikacji. Przepisy przewidują tu jednak pewne wyjątki

- Od 1 stycznia nie ma już obowiązku publikacji sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B, a sam Monitor został zlikwidowany. Czy spółdzielnie mają nadal obowiązek publikacji sprawozdań finansowych w Monitorze Spółdzielczym? – pyta czytelniczka.

1 stycznia 2013 r. Monitor Polski B został zlikwidowany na mocy ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (DzU nr 232, poz. 1378).

Tak było do tej pory

Przypomnijmy, że w myśl przepisów ustawy o rachunkowości, obowiązujących do końca 2012 r., jednostki, które miały obowiązek poddania badaniu przez biegłego rewidenta swoich rocznych sprawozdań finansowych, były zobowiązane również do ich publikacji w Monitorze Polskim B. Koszt publikacji sprawozdania finansowego wraz z wymaganymi załącznikami był wysoki. W 2012 r. opłata za jedną stronę publikacji wynosiła prawie 800 zł (dokładnie 792,28 zł).

Obowiązek publikacji sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B dotyczył wszystkich jednostek, które prowadzą księgi rachunkowe oraz poddają obowiązkowemu badaniu swoje roczne sprawozdania finansowe.

Swoje sprawozdania musiały publikować zarówno jednostki podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółki jawne, spółki komandytowe, spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9461

Wydanie: 9461

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament