Firma może odzyskać majątek sprzedany przez dłużnika
Jeżeli nieuczciwy kontrahent dokonał krzywdzącej wierzyciela czynności prawnej, to na drodze cywilnej można żądać uznania jej za bezskuteczną
Jednym z obowiązków prowadzących działalność gospodarczą, a także osób zajmujących się prowadzeniem spółek, jest bieżące regulowanie zobowiązań wobec instytucji publicznych, np. ZUS czy fiskus, a także kontrahentów. Niewywiązywanie się z tego obowiązku może skutkować skierowaniem pozwu do sądu, a następnie wszczęciem egzekucji.
W praktyce jednak duża część takich egzekucji jest bezskuteczna, gdyż dłużnik nie dysponuje odpowiednim majątkiem, by spłacić wszystkie swoje zobowiązania. Zdarza się też, że jest to konsekwencja tego, że wcześniej, spodziewając się egzekucji, wyzbył się on majątku. Dokonał np. darowizny na rzecz najbliższych czy też wyprzedał go po zaniżonych cenach.
W takiej sytuacji wierzyciele nie stoją jednak na straconej pozycji. Nadal mają szansę przynajmniej na częściowe odzyskanie swoich pieniędzy. Celowe wyzbywanie się majątku czy pozorne czynności mające na celu jego ukrycie u zaufanych osób to bezprawne działania. Zarówno prawo cywilne, jak i karne dają w takich sytuacjach wierzycielom odpowiednie narzędzia do walki z nieuczciwymi kontrahentami.
Kiedy wystąpić z powództwem
Podstawowym rozwiązaniem, które ma chronić wierzycieli przed nieuczciwymi dłużnikami, jest skarga pauliańska. Jest ona szczególnym rodzajem powództwa. Pozwala wierzycielowi żądać uznania krzywdzącej go czynności prawnej za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta