Sąd nie sprawdza, czy zmniejszenie zatrudnienia było celowe
Wypowiadając umowę na czas nieokreślony, szef musi wskazać konkretną i prawdziwą przyczynę jej rozwiązania. Może to być także redukcja zatrudnienia
Bez znaczenia jest przy tym sens i celowość działań podejmowanych przez szefa powodujących to zmniejszenie. Tego sąd nie ocenia.
Obowiązek ujawnienia przyczyny wypowiedzenia umożliwia pracownikowi obronę przed postawionymi zarzutami, a sądowi pracy pozwala sprawdzić zasadność oraz zgodność wymówienia z prawem.
To prawdziwy powód
W orzecznictwie przyjmuje się, że zmniejszenie stanu załogi w zakładzie to uzasadniona przyczyna wypowiedzenia, a sąd nie jest powołany do badania zasadności i celowości tej redukcji. Może jedynie badać, czy zmiana ta została faktycznie dokonana.
Potwierdzał to Sąd Najwyższy w wyroku z 27 listopada 1997 r. (I PKN 401/97). Stwierdził wyraźnie, że kontroli sądu pracy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta