Matka zapłaci za to, że nadużyła zaufania córki
Pełnomocnik ma działać nie tylko w granicach umocowania, ale też zgodnie z rzeczywistą czy choćby hipotetyczną wolą mocodawcy.
Inaczej jego działanie może zostać zakwalifikowane jako nadużycie pełnomocnictwa i skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą. Choć samych czynności pełnomocnika prawnie nie dyskwalifikuje. To wnioski z wyroku Sądu Najwyższego.
Wiedziała lepiej
W rodzinie C. babka przekazała umową darowizny zabudowaną domem działkę wnuczce, co miało umożliwić jej uzyskanie kredytu na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Z kolei wnuczka udzieliła matce notarialnego pełnomocnictwa do zajmowania się tą nieruchomością, w tym jej obciążania i zbycia. Gdy kilka miesięcy później wnuczka po kłótni wyprowadziła się z domu (ale nie cofnęła matce pełnomocnictwa), matka za jej plecami uzyskała odpisy z ksiąg wieczystych i darowała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta