Trudno pogodzić szukanie etatu z obecnym zajęciem
Aby spotkać się z potencjalnym nowym pracodawcą, zatrudniony może wziąć urlop, zgłosić spóźnienie czy prosić o zgodę na wcześniejsze wyjście z pracy
Rozwiązanie angażu to sygnał, że najwyższy czas szukać nowego zatrudnienia. Najlepiej jeśli następuje to za wypowiedzeniem. Wówczas od chwili przekazania decyzji o zwolnieniu do momentu zerwania więzi upływa najczęściej od dwóch tygodni do trzech miesięcy. Dzięki temu pracownik nie zostaje z dnia na dzień pozbawiony źródła dochodów i ma szansę znaleźć kolejny etat.
Więcej czasu
Będzie to prostsze, gdy w tym czasie szef zwolni go z obowiązku świadczenia pracy lub zobowiąże do wykorzystania urlopu wypoczynkowego (art. 1671 k.p.). Ułatwi to przeglądanie ogłoszeń, wysyłanie aplikacji i uczestniczenie w spotkaniach rekrutacyjnych.
Przyda się też wolne na poszukiwanie pracy, które wynosi dwa dni – gdy wymówienie trwa dwa tygodnie i jeden miesiąc lub trzy dni – gdy jest to okres trzymiesięczny (art. 37 k.p.). W praktyce dotyczy to więc angaży na czas nieokreślony, czas określony trwający dłużej niż sześć miesięcy, w którym przewidziano możliwość dwutygodniowego wypowiedzenia i na okres próbny trwający trzy miesiące. Przy czym prawo do niego powstaje tylko wtedy, gdy to szef zdecydował o zwolnieniu.
Daty jego wykorzystania, łącznie lub częściowo, podwładny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta