Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za sowitą opłatą emeryt i ciężarna sami opuszczą firmę

19 marca 2013 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

Na dobrowolne odejście może zdecydować się nawet osoba, której kodeks gwarantuje etat. Warunek – szef nie może na to naciskać

- Firma przeprowadza program tzw. dobrowolnych odejść. Czy takim trybem można objąć pracowników chronionych na podstawie kodeksu pracy, np. w okresie przedemerytalnym lub pracownice w ciąży? Czy takie postępowanie firmy jest zgodne z prawem? – pyta czytelnik.

Tak

Pracodawca ma prawo to zrobić, choć powszechne przepisy nie określają ani podstaw ustanowienia samego programu dobrowolnych odejść, ani ustalania jego zasad. Dlatego reguły te mogą być niemal dowolne. I to właściwie wystarczyłoby za pełną odpowiedź czytelnikowi.

Jest jednak pewne ryzyko w tak lakonicznym opisie. Niebezpieczeństwo naruszeń powszechnych regulacji tkwi w tym, aby nie narzucić podwładnym przystąpienia do takiego programu oraz tak ustalić jego warunki, aby nie dyskryminować zarówno odchodzących, jak i pozostających w firmie pracowników.

Coś za coś

Na czym polega program dobrowolnych odejść (PDO)? To sposób na niemal...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9490

Wydanie: 9490

Spis treści
Zamów abonament