Modyfikacje na gorsze nie zadziałają automatycznie u każdego
Przy zmianach w zakładowym układzie zbiorowym pracy szef powinien sprawdzać, w jaki sposób wpływa to na sytuację każdego podwładnego. Musi to być ocena szczegółowa i indywidualna
Prawa i obowiązki pracownika wskazują: umowa o pracę oraz inne akty prawa, zarówno powszechnie obowiązujące, jak i te wewnątrzzakładowe.
Zasada korzystności
Ilekroć w kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy tego kodeksu oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy (uzp) i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy (art. 9 k.p.).
Ponadto ustawodawca gwarantuje, że postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Dodatkowo postanowienia regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla podwładnych niż postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych.
Zatem indywidualną sytuację każdego pracownika należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta