Franciszek i prawosławni
Dzisiejsze spotkanie papieża z patriarchą Konstantynopola może być istotnym krokiem w kierunku zbliżenia Kościołów katolickiego i prawosławnego.
Po raz pierwszy od schizmy wschodniej (1054 r.) na inaugurację pontyfikatu do Rzymu przybył patriarcha Konstantynopola. Bartłomiej I w oświadczeniu wydanym w ubiegły czwartek po wyborze kardynała Jorge Bergoglio na papieża wyraził nadzieję, że Franciszek przyspieszy proces zmierzający do unifikacji obu Kościołów. Wtorkowa msza inauguracyjna zaczyna się o 9.30.
Naturalnie o unifikacji prawosławia z katolicyzmem w przewidywalnej przyszłości mówić trudno, ale przyspieszenie dialogu i dalsze gesty pojednawcze wydają się jak najbardziej możliwe. Prawosławie od katolicyzmu dzieli przede wszystkim kwestia prymatu biskupa Rzymu, czyli zwierzchnictwa papieża, i jego nieomylności.
Patriarcha Konstantynopola jest duchowym przywódcą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta