Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czynsz najmu samochodu jest kosztem uzyskania przychodu

04 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Anna Izdebska

Wydatki na wynajem auta osobowego wykorzystywanego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, pomimo braku kilometrówki, pomniejszają przychód firmy. Opłata ta wynika bowiem z umowy i jest wynagrodzeniem za prawo korzystania z pojazdu.

Tak orzekł WSA we Wrocławiu w wyroku z 12 marca 2013 r. (I SA/Wr126/13).

Spółka wynajmuje samochody osobowe, za które – zgodnie z umową najmu – zobowiązana jest zapłacić czynsz. Występując o interpretację przepisów podatkowych spółka zapytała, czy opłata ta związana jest z używaniem pojazdu i czy można ją uznać za koszt uzyskania przychodu bez żadnych ograniczeń. Zdaniem wnioskodawcy, w zamian za zapłacony czynsz spółka otrzymuje prawo do korzystania z samochodu osobowego. Dopiero później, gdy już posiada takie uprawnienie, można mówić o opłatach, które wynikają z używania auta. Tym samym – w ocenie spółki – czynsz jest czymś odrębnym od kosztów eksploatacji. Spółka wykorzystuje samochody dla potrzeb swojej działalności, nie ma więc wątpliwości, że czynsz jest wydatkiem ponoszonym w celu osiągnięcia przychodu. To z kolei jest warunkiem określonym w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, aby dany wydatek można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Organ podatkowy nie zgodził się z opinią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9503

Wydanie: 9503

Spis treści
Zamów abonament