OFE powinny dalej działać
Można oczekiwać, że wyniki inwestycyjne funduszy w długim terminie będą lepsze niż księgowa waloryzacja środków na kontach ubezpieczonych w ZUS.
Rok 2013 może być przełomowy dla kształtu polskiego systemu emerytalnego. Sejm, uchwalając w 2011 r. ustawę, na mocy której m.in. obniżono wysokość składki przekazywanej do OFE, zobowiązał rząd do dokonania w 2013 r. przeglądu funkcjonowania polskiego systemu emerytalnego.
W obliczu prawdopodobnych problemów budżetowych wywołanych słabnącą dynamiką polskiego PKB istnieje obawa, iż rząd będzie chciał skorzystać ze środków, które obecnie musi wyasygnować w celu zrekompensowania Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych ubytku składki emerytalnej. Tym bardziej, iż pojawiają się głosy nawołujące do całkowitej likwidacji OFE, co rzekomo miałoby uzdrowić sytuację finansów publicznych.
Po co była reforma
14 lat temu wprowadzono w Polsce jedną z fundamentalnych reform gospodarczych, a mianowicie reformę ubezpieczeń społecznych. Zasadniczym jej celem było niedopuszczenie do zapaści w finansach publicznych, gdyż działający wówczas system repartycyjny był narażony zarówno na niekorzystne trendy demograficzne, jak również był silnie uzależniony od sytuacji na rynku pracy.
Utrzymanie go w ówczesnym kształcie powodowałoby konieczność stałego podnoszenia składek emerytalnych lub podatków. Fundamentalną zmianą, którą wprowadził nowy system emerytalny było, iż został on oparty na zasadzie zdefiniowanej składki. Zgodnie z jej ideą w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta