Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd Najwyższy zgodny z Trybunałem Sprawiedliwości

04 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

Gdy firma świadczy usługi porządkowe, jej głównym bogactwem jest zatrudniony personel. Jeśli zaś obiektem przejęcia jest zakład gastronomiczny, ważne jest jego zaplecze.

To wniosek płynący z krajowego orzecznictwa. Sąd Najwyższy w wyroku z 29 marca 2012 r. (I PK 150/11) podkreślił, że zmiana wykonawcy usługi opartej w znacznej mierze na elementach materialnych nie prowadzi do przejścia zakładu pracy (jego części) na nowego usługodawcę, jeżeli nie przejmuje on istotnych składników mienia związanych z wykonywaniem tej usługi przez swojego poprzednika. W sprawie, na tle której zapadło to orzeczenie, doszło jedynie do zmiany wykonawcy usług żywienia pacjentów pozwanej lecznicy. Ta zaś może prowadzić do przejścia zakładu (lub jego części) jednego podwykonawcy bezpośrednio na kolejnego. Jak przyjmuje bowiem TS, aby zastosować dyrektywę 2001/23, nie musi istnieć bezpośredni stosunek umowny między przejmującym a przejmowanym. Przejście może nastąpić za pośrednictwem strony trzeciej, takiej jak właściciel mienia lub osoba wnosząca kapitał (por. wyrok z ETS 20 listopada 2003 r. w sprawie Abler C-340/01)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9503

Wydanie: 9503

Spis treści
Zamów abonament