Rejestracja naczepy bez VAT-25
DOKUMENTY | Jeśli pojazd nie jest napędzany silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 cm3 lub o mocy większej niż 7,2 kW, to nie jest środkiem transportu w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
Podatnik kupił naczepę w Niemczech, czyli na terenie Unii Europejskiej. Ponieważ dla rejestracji pojazdu, w celu dopuszczenia go do ruchu, wymagane jest wydane przez urząd skarbowy zaświadczenie VAT-25 (potwierdzające albo uiszczenie VAT od nabytego środka transportu albo brak takiego obowiązku), właściciel naczepy zwrócił się o wydanie takiego zaświadczenia. Urząd skarbowy w wydanym postanowieniu odmówił jednak wydania wnioskowanego zaświadczenia. W konsekwencji urząd rejestrujący pojazdy odmówił rejestracji tej naczepy. Czy rzeczywiście brak zaświadczenia VAT-25 dla nabytej naczepy uzasadnia odmowę jej rejestracji? – pyta czytelnik.
Dla wyjaśnienia tej kwestii konieczne jest rozróżnienie pojęć używanych dla celów rejestracji pojazdów (regulowanych ustawą – Prawo o ruchu drogowym) oraz dla celów wydawania zaświadczeń VAT-25 (regulowanych przepisami o VAT). Chodzi zatem o rozróżnienie pomiędzy pojęciami takimi jak: „pojazd" i „naczepa", które podlegają rejestracji oraz „środek transportu", dla którego wydaje się zaświadczenie VAT-25.
Ustawa – Prawo o ruchu drogowym dla celów rejestracji pojazdu posługuje się pojęciem „pojazd" (art. 72 ust. 1 pkt 8). Natomiast w ustawie o VAT, w sprawie wydawania zaświadczeń VAT-25 mowa jest o „środku transportu" lub „nowym środku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta