Jak liczyć podstawę daniny przy wypłatach dla nierezydentów
Obliczając podatek dochodowy od należności licencyjnych uzyskanych przez podmiot zagraniczny, płatnik ma dwa rozwiązania: naliczyć 20-proc. podatek od wartości netto wykazanej na fakturze albo, zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, naliczyć 5 proc. podatek, z tym że już od wartości brutto, tj. z VAT należnym.
Tak orzekł NSA w wyroku z 6 marca 2013 r. (II FSK 1361/11).
Polska spółka prowadząca działalność w zakresie międzynarodowego transportu drogowego wzięła w najem ciągniki siodłowe od niemieckiego rezydenta podatkowego. Spółka jako płatnik jest obowiązana pobierać zryczałtowany podatek od przychodu swojego kontrahenta uzyskiwanego z czynszu. Wobec takiego obowiązku spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Zadała pytanie: czy podstawą opodatkowania przychodu podmiotu niemieckiego z tytułu czynszu najmu jest kwota brutto wynikająca z faktury VAT, czy kwota netto bez uwzględniania VAT naliczonego w Niemczech? W ocenie spółki zryczałtowany podatek powinien być pobrany od kwoty netto (bez VAT), bez względu na to, czy będzie obliczany na podstawie ustawy o CIT, czy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Organ podatkowy w wydanej interpretacji stwierdził, że na gruncie przepisów ustawy o CIT odróżnić należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta